برای دریافت بهترین و مطلوب ترین نتایج از کربوکسی تراپی رعایت مراقبت های بعد از کربوکسی تراپی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد. بی توجهی به این نکات مراقبتی می توان عوارض جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد یا باعث شود شما نتایج مورد نظر خود را دریافت نکنید. از آنجایی که این روش دوران نقاهت طولانی مدتی را نداشته و افراد سریعا می توانند به روند طبیعی و عادی زندگی خود بازگردند نکات مراقبتی سخت و دشواری ندارد. با ما در این مقاله از سایت دکتر ریحانه زناری بهترین دکتر زیبایی در اصفهان همراه باشید تا با نکاتی که باعث دریافت نتایج مطلوب از کربوکسی تراپی می شود آشنا شوید.

 

مراقبت های بعد از کربوکسی تراپی

 

اهمیت رعایت نکات مراقبت های بعد از کربوکسی تراپی

همانطور که در ابتدای مقاله گفته شد روش کربوکسی دوره نقاهت طولانی ندارد و فرد پس از آن می تواند به امور روز مره زندگی خود باز گردد. اغلب افرادی که این روش را انجام می دهند ، پس از درمان دیگر نکات مراقبتی را فراموش کرده و تصور می کنند که چون این پروسه زیبایی دروان نقاهت ندارد ، نیازی به رعایت نکات مراقبتی نیز نخواهد داشت. در حالی که این چنین نبوده و انجام مراقبت های بعد از کربوکسی تراپی علاوه بر این که باعث می شود افراد از عوارض جانبی در امان بمانند ، بلکه باعث می شود نتایج به بهترین نحوه ممکن و در سریع ترین زمان نمایان شوند. از همین رو می توانیم بگویم که اگر شما می خواهید نتایج نهایی این روش زیبا سازی را سریع تر مشاهده کنید بهتر است به مراقبت های که در ادامه به شما گفته می شود گوش دهید و تک تک آن ها را به درستی انجام دهید.

باید ها و نباید ها در مراقبت های بعد از کربوکسی تراپی

معمولا درمان با استفاده از روش کربوکسی حدودا 15 دقیقه طول می کشد. تزریق کردن دی اکسید کربن دردناک نبوده اما گاها ممکن است برای فرد احساس سوزش همراه با قرمزی پوست و تورم ایجاد نماید. با رعایت موارد زیر می توان مشکلات به وجود آمده را سریع تر از بین برد و شاهد نتایج نهایی بود.

 • ورم صورت

افرادی که تزریق کربن دی اکسید را انجام داده اند حتما با تورم رو به رو می شوند. میزان ورم صورت به نوع پوست و روند تزریق بستگی دارد. ممکن است پوست شما تا 48 ساعت اول متورم باشد که به دلیل تجمع گاز ها در زیر بافت به وجود می آید که طبیعی بوده و جای نگرانی نخواهد داشت. چرا که ورم به وجود آمده بعد از گذشت 48 ساعت از بین می رود. اما در صورتی که تورم بعد از گذشت این مدت زمان کاهش پیدا نکرد بهتر است با پزشک خود تماس حاصل فرمایید. شما عزیزان برای کاهش میزان تورم می توانید از میوه ها و سبزیجاتی هم چون آلوئه وا ، آناناس و کرفس استفاده کنید.

شما می توانید برای کاهش تورم پوست خود از کمپرس سرد نیز استفاده کنید. اما به یاد داشته باشید که نباید اجازه دهید پوست شما یخ بزند. برای این کار می توانید هر چند ساعت یک بار به مدت 10 دقیقه کمپرس سرد را بر روی پوست صورت خود قرار دهید.

 • استحمام

بهتر است برای رعایت مراقبت های بعد از کربوکسی تراپی و دریافت بهترین نتایج تا 24 ساعت اولیه با آب سرد استحمام نکنید. از شنا کردن نیز خودداری فرمایید. چرا که داشتن چنین فعالیت هایی باعث از بین رفتن تاثیرات مثبت این روش درمانی و زیبایی بر روی پوست می شود.

 • قرار گرفتن در معرض تابش نور خورشید

بهترین دکتر زیبایی پوست در اصفهان توصیه می کند به مدت 30 روز از قرار گرفتن در معرض تابش نور خورشید اجتناب کنید. در صورت لزوم برای خروج از منزل از کرم های ضد افتابی که SPF آن ها بالا تر از 30 هستند استفاده فرمایید. به یاد داشته باشید که در زمان استفاده نباید فشاری به پوست خود بیاورید.

 • استفاده از دارو های تجویزی

دارو هایی که پزشک متخصص شما تجویز نموده است را به صورت مرتب استفاده کنید تا نتایجی ایده آل و جذاب به دست آورید. لازم به ذکر است که از استفاده خودسرانه از کرم های لایه بردار و کرم های متنوع که پزشک تجویز نکرده است ، به شدت خودداری کنید.

 • انجام فعالیت های ورزشی

یکی از مهم ترین نکات مراقبت های بعد از کربوکسی تراپی انجام ندادن فعالیت های ورزشی سنگین می باشد. با ورزش کردن پوست شما دچار تعریق می شود و تاثیرات منفی بر روی ناحیه تحت درمان می گذارد. از همین رو توصیه می شود تا حد امکان از انجام فعالیت های که موجب تعریق شما می شود خودداری کنید و در رابطه با زمان شروع مجدد فعالیت های ورزشی با پزشک خود صحبت نمایید.

 • حضور مرتب در جلسات معاینه

باید بدانید که بعد از استفاده از روش کربوکسی تراپی لازم است تا شما معایناتی را انجام دهید. حضور منظم و مرتب در جلسات معاینه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد. حساسیت در این زمینه به قدری زیاد می باشد که می توانید تاثیرات مثبت و منفی آن را به مرور زمان بر روی خود مشاهده کنید.

 • مراقبت های ضروری

همانطور که می دانید کربوکسی تراپی از طریق تزریق گاز دی اکسید کربن انجام می شود. این روش درمانی با تامین اکسیژن مورد نیاز پوست به جوانسازی پوست ، کاهش چین و چروک ، کاهش ترک های روی پوست ، کاهش سلولیت و سلول های چربی کمک بسیار زیادی می کند. هر بافتی از بدن با ورود گاز دی اکسید کربن تحریک می شود و جریان خون و بازسازی سلول ها افزایش پیدا می کند. همچنین مویرگ های جدید تولید و کلاژن سازی انجام می شود. با استفاده از این تکنیک یک سوزن بسیار نازک گاز دی اکسید کربن به لایه های زیرین پوست تزریق می شوند که این کار باعث تحریک جریان خون و در نهایت جوانسازی پوست می شود. درد در این پروسه بسیار کم می باشد و نیازی به مصرف دارو های مسکن ندارد.

با رعایت نکات مراقبتی زیر از خود و نتایج به وجود آمده محافظت نمایید.

 1. تا 48 ساعت بعد از تزریق گاز کربن به هیچ عنوان به سونا ، جکوزی و حمام داغ نروید. همچنین همانطور که گفته شد از استحمام با اب سرد نیز خودداری کنید.
 2. برای رعایت مراقبت های بعد از کربوکسی تراپی بهتر است تا یک ماه بعد از برنزه کردن پوست خود اجتناب کنید.
 3. برای استراحت کردن نیاز است تا به صورت طاق باز و بر روی پشت بخواید و سرتان را کمی بالا تر و در ارتفاع بیشتری نسبت به بدنتان قرار دهید. با این کار می توانید از افزایش گردش خون در صورت جلوگیری کنید و به کاهش تورم صورتتان کمک کنید.
 4. به یاد داشته باشید که نباید در زمان استراحت بر روی صورت خود بخوابید و به ناحیه تحت درمان فشار وارد کنید. برای اینکار می توانید از چندین بالشت در کنار خود استفاده کنید تا مانع از چرخش شما شوند.

عدم مصرف الکل در مراقبت های بعد از کربوکسی تراپی

یکی از مهم ترین نکات مراقبتی بعد از تزریق کربن دی اکسید این است که بعد از تزریق نباید به مدت 1 هفته الکل مصرف کنید. چرا که مصرف زیاد الکل و حتی نمک باعث افزایش تورم می شود. از طرفی دیگر الکل در گردش خون اختلال ایجاد کرده و باعث کاهش سرعت بهبودی و مشاهده نتایج نهایی می شود. از همین رو توصیه می شود مصرف این نوع مواد را تا حد امکان کاهش دهید.